© Copyright Grove Cruise 2019. Design by Berezan Builds

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon

Grove Cruise 2019 

Winners!

A) Best HotRod/T-Bucket 

1st - 322 Reinhold Behringer Stony Plain 1923 Ford Bucket 

2nd - 256 Denny & Dianne Novosel Sherwood Park 1935 Ford 5 Window Coupe 

B) Best Muscle Car 

1st - 208 Reg Richer St. Albert 1969 Chevrolet Camero RS 

2nd - 122 Brad Wilson Spruce Grove 1970 Dodge Charger 

 

C) Best Rat Rod 

1st - 206 Ryan Fletcher Stony Plain 1927 Chrysler Ratrod 

2nd - 170 Vinnie Shankar Beaumont 1929 Chevrolet Ratrod 

 

D) Best Low Rider 

1st - 277 Ivon & Debbie Snider Parkland County 

2nd - 1929 Hudson Essex 

 

E) Best Pre-50's 

1st - 277 Ivon & Debbie Snider Parkland County 1929 Hudson Essex 

2nd - 57 Bob Sage Spruce Grove 1926 Ford Model T 

 

F) Best 50's 

1st - 199 Terry Wendel Spruce Grove 1959 Ford Skyliner 

2nd - 234 Tom Umbach Spruce Grove 1955 Chevrolet 210       Del Ray Coupe 

 

G) Best 60's 

1st - 168 Doug Kandt Spruce Grove 1965 Pontiac Lemans 

2nd - 99 Randy Hannah Spruce Grove 1963 Chevrolet Nova Station Wagon 

 

H) Best 70's 

1st 108 Doug Vanlohuizen Spruce Grove 1979 GMC Scair 35 

2nd 58 Jarvis & Christalene Lay Parkland County 1972 AMC Javelin SST 

 

I) Best 80's 

1st 34 Cheryl Hardy Spruce Grove 1986 Chevrolet Camaro IROC Z 

2nd 18 Rod Cooper Spruce Grove 1987 Oldsmobile Cutlass 

 

J) Best 90's 

1st - 214 Dean Cooper St. Albert 1998 Rover Mini Cooper Sport 

2nd - 198 Terry Beuerlein St. Albert 1999 Pontiac Trans Am 30th Anniv. 

 

K) Best Millennial 

1st - 227 Ron Coenen Stony Plain 2014 Ford Mustang GT-350 

2nd - 146 Jamie Sperling Edmonton 2013 Ford Mustang GT 

 

L) Best Survivor 

1st - 116 Rod Beck Spruce Grove 1928 Ford Model A 

2nd - 204 Bill Pahal St. Albert 1967 Ford XL 7 Litre Convertible 

 

M) Best Sports Car (2 door, 2 seat)

1st - 259 David Cartwright Edmonton 1962 Chevrolet Corvette 

2nd - 77 Neil Marchand Spruce Grove 2012 Lamborghini LP570 STS 

 

N) Best Asian Import 

1st - 160 Jim Campbell Edmonton 1994 Toyota Supra TT V160 

2nd - 193 Kael Lintott Parkland County 2014 Subaru BRZ 

 

O) Best European Import 

1st - 196 Brad Adams St. Albert 2017 Mclaren 570S 

2nd - 11 Scott Dusterhoft Spruce Grove 1967 Volkswagen Beetle 

 

P) Best Truck Pre-80's 

1st - 59 Dave Simpson Spruce Grove 1972 Chevrolet 4x4 Stepside 

2nd - 165 Stan Miller Spring Lake 1949 Chevrolet 3100 Truck 

 

Q) Best Truck '81-'98 

1st - 98 Randy Hannah Spruce Grove 1990 Chevrolet Pickup 

2nd - 254 Brian Renwick Spruce Grove 1985 GMC Custom Race Truck 

R) Best Truck '99 and up 

1st - 39 Corrie Chamulke Stony Plain 2003 GM Denali 

2nd - 107 Mark Browring Stony Plain 2005 Dodge Ram SRT-10 

 

S) Best Truck Original/Restored 

1st - 169 Mark Howerton Spruce Grove 1948 Fargo FM1 

2nd - 242 Jax Jespersen Spruce Grove 1956 Chevrolet 1300 

 

T) Best Motorcycle Stock 

1st - 264 Kael Lintott Spruce Grove 2017 Victory Octane 

2nd - 288 Dan Newby Carvel 1999 Harley Davidson Softtail Custom 

 

U) Best Motorcycle Custom 

1st - 209 Sandy Elliott Spruce Grove 2012 Boss Hoss Trike 

2nd - 28 Mike Hamelin Spruce Grove 2014 Harley Davidson

V-Rod Muscle 

 

V) Best Motorcycle Antique 

1st -

2nd -

 

W) Best 3-Wheeler 

1st -

2nd -

 

X) Best Work in Progress 

1st - 64 Tory Tebb Stony Plain 1951 Chevrolet 3100 

2nd - 186 Shaun Doyle Edmonton 1961 Ford Econoline 

 

Y) Best Special Interest 

1st - 228 Ed Chartrand Parkland County 1957 Chevrolet

Tow Truck 

2nd - 252 Simon Jolly Sherwood Park 1968 Volkswagen Baja Beetle 

 

Z) Best Novelty of Themed 

1st - 269 Rick Shier Spruce Grove 1978 Mini 1000 

2nd - 282 Dave Anstead Lac Ste Anne 1976 Dodge Van 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now